گزارش مالی چیست؟
21 مهر, 1400

گزارش مالی چیست؟

گزارش مالی

گزارش مالی نشان دهنده وضعیت مالی یک شرکت یا موسسه  است و بیانگر این است که از نظر وجه نقد، دارایی، بدهی، سرمایه، درآمد و هزینه و غیره شرکت یا مجموعه مورد نظر درچه سطحی است.

با استفاده از گزارشات مالی می شود تمامی صورت های مالی  یک مجموعه را به صورت کامل و دقیق مورد بررسی و تحلیل قرار دهید.

قبل از تهیه گزارش مالی  حتما باید تمامی سند های حسابداری  ثبت شود.  گزارشات مالی را  به دو طریق  میتوان تهیه کرد.

تهیه گزارش مالی از  طریق نرم افزار های حسابداری که موجود میباشند.  و یا تهیه این گزارش  با استفاده از یک کارشناس متخصص در زمینه حسابداری انجام میگیرد.

گزارشات مالی شامل موارد زیر می باشد. و با استفاده از آن به راحتی می توان گزارشات  مالی را بر اساس  پارامترهای مورد نظر خود تهیه کرد.

گزارش گیری از تمامی دفاتر که در واقع با استفاده از این گزارش می توان با استفاده از نرم افزار های حسابداری از دفاتری نظیر کل، معین، و تفضیلی گزارشات لازم را تهیه کرد.

گزارشات مالی مورد استفاده در مباحث حسابداری عبارتند از:

1: گزارش از دفاتر روزنامه

2: گزارش از تراز آزمایشی

3: گزارشات اخذ شده از ترازنامه

4: گزارشات اخذ شده  از سود و زیان ها

5: نمودارها

صورت‌های مالی اساسی موجود در گزارش شرکت:

  • صورت سود و زیان
  • ترازنامه
  • صورت جریان وجوه نقد
  • سایر صورت های مالی اصلی

گزارش مالی ماهانه

گزارش مالی ماهانه اطلاعاتی موجود در گزارش‌های هفتگی و روزانه، درک جامع‌تری از عملکرد مالی شرکت برای مدیران و تحلیل‌گران ایجاد می‌کنند که میتوان به موارد زیر اشاره کرد

1: نسبت جاری: این نسبت، نمایانگر  شاخص اصلی سلامت مالی کسب‌وکار در کوتاه‌مدت  است.  این شاخص از تقسیم موجودی نقدی و حساب‌های دریافتنی بر بدهی‌ها و حساب‌های پرداختنی محاسبه می‌شود. و در حالت ایده‌آل باید بیشتر از 1 باشد.

2: نسبت گردش حساب‌های پرداختنی: این شاخص نمایانگر  سرعت کسب‌وکار شما  در  پرداخت صورت‌حساب‌های ارسالی از سوی تأمین‌کنندگان و سایر شرکای تجاری است. این شاخص همچنین  نمایانگر تعداد دفعاتی است  که کسب‌وکار شما می‌تواند حساب‌های پرداختنی‌اش را طی یک بازه زمانی خاص تسویه کند.

اشتراک گذاری در ::

افزودن نظر شما