نحوه انجام طرح بهای تمام شده
10 مرداد, 1400
توسط

نحوه انجام طرح بهای تمام شده

 طرح بهای تمام شده  و نحوه انجام آن چگونه است؟

مرحله اول
طرح بهای تمام شده: کالا  خریداری شده توسط فروشگاه چه چیزی  میباشد. چه مقدار در محصول نهایی استفاده می شود. چه اتفاقی برایش افتاده است و کجا و چطور قرار هست داخل محصول نهایی استفاده بشود.  و یا این موادی که داخل محصول آماده فروش هست که مشتری می خواهد استفاده کند چه میباشد. از کجا آمده چطور و چه مقدار استفاده شده است.
یادداشت و تکرار این قسمت باعث دقت در انجام کار میشود برای محاسبه مقدار مصرف مواد اولیه و نیمه
ساخته در محصول نهایی باید به دفعات و در شیفت های مختلف کاری این کار را انجام داد تا بهترین نتیجه حاصل شود.

مرحله دوم

این قسمت با استفاده از فرمول نویسی در اکسل انجام میشود. به این صورت که مقدار مصرف هر کدام از
مواد اولیه ضرب در مبلغ آن میشود و حاصل جمع کل در خانه مربوط به قیمت تمام شده آن محصول قرار
میگیرد.
فرمول نویسی در اکسل مزایای بسیاری دارد که مشخص ترین آن پویایی و کاربری آسان و منعطف بودن
آن است.
بعد از انجام این مرحله کارفرما به آسانی میتواند قیمت تمام شده محصول نهایی مبلغ سود ناخالص درصد
سود ناخالص و قیمت فروش را به راحتی در اختیار داشته باشد. و با افزایش و کاهش مبلغ مواد اولیه هزینه
قیمت تمام شده محصول نهایی را رصد کند.

مرحله سوم: محاسبه قیمت تمام شده با احتساب هزینه های مازاد :

محاسبه قیمت تمام شده هر محصول با احتساب هزینه های سربار می باشد. ما در مرحله قبل هزینه قیمت مواد مستقیمی که به صورت مشاهده در تولید و ساخت هر واحد محصول استفاده شده را بدست آوردیم. و به صورت دقیق مشخص کردیم در این مرحله میخواهیم تمام هزینه هایی که نمی توان به صورت مشخص
در تولید یک واحد محصول دخیل کرد را مشخص کنیم. هزینه هایی مانند هزینه آب و برق و گاز هزینه مهم تر از همه هزینه حقوق و دستمزد پرسنل و هزینه اجاره محل و … به صورت کلی هر هزینه ای که باید از محل درآمد های مجموعه پرداخت شود. و به طور واضح نمیتوانید سهم هر واحد محصول قابل فروش را در آن هزینه سنجید.

محاسبه قیمت تمام شده

برای انجام این قسمت با استفاده از همان اکسل قیمت تمام شده وگرفتن اطلاعاتی مانند هزینه های سربار که به صورت جدولی شخصی سازی شده برای مجموعه ایجاد میشود و آمار فروش در یک بازه زمانی مشخص از کارفرما و یا حسابدار مجموعه ، قیمت تمام شده با احتساب هزینه های سربار را بدست می آوریم دیگر در هر لحظه ای میتوان قیمت تمام شده هر واحد محصول نهایی با احتساب هزینه های سربار را به آسانی مشاهده و تحلیل کرد.

مرحله چهارم: تحلیل و آنالیز هزینه های تولید و انجام راهکار برای کاهش هزینه ها:

مهمترین بخش در این مرحله خلاصه می شود همانطور که ذکر شد کل مراحل کار از دید مهندسی و مدیریت انجام می شود و ارتباطی با علم حسابداری ندارد هدف شرکت x   افزایش سود مجموعه با هدف انجام کاهش هزینه می باشد به طور مثال در بسیاری از مجموعه ها در واکنش نسبت به افزایش قیمت مواد اولیه   x اولین تصمیم مدیریت افزایش قیمت محصول نهایی می باشد. اما با شناخت صحیح رفتاری هر محصول شاید برای جبران افزایش قیمت مواد اولیه آن محصول می بایست شما قیمت محصول دیگری را افزایش دهید که اصلا مواد اولیه x در آن محصول استفاده نشده است. البته با تمرکز بر فرآیند تولید و انجام چند نکته کلیدی و حساس میتوان بدون تغییر هیچ پارامتری اعم از کمیت و یا کیفیت محصول نهایی ، خدمات و یا افزایش فروش میتوان حداقل 5 درصد حجم سود ماهیانه را انجام داد.

اشتراک گذاری در ::

افزودن نظر شما

آخرین دیدگاه‌ها