فین تک چیست؟
16 آذر, 1399

فین تک چیست؟

فین تک یا فناوری مالی به معنای کاربرد نوآورانه فناوری در ارائه خدمات مالی است. فین‌تک معادل Financial technology یا FinTech صنعتی در فضای اقتصادی است. این تکنولوژی به کمپانی‌هایی اشاره دارد که با کاربرد تکنولوژی تلاش می‌کنند خدمات مالی را کارآمدتر کنند.

کاربرد فین تک یا فناوری مالی در کجاست؟

شرکت‌های فعال در زمینه فناوری‌های مالی، عموما استارت‌آپ‌هایی هستند که تلاش می‌کنند خودشان را در سیستم‌های مالی جا بیندازند، و شرکت‌های سنتی را به چالش بکشند. مرکز ملی تحقیقات دیجیتال در دوبلین ایرلند، فین تک را نوآوری در خدمات مالی می‌داند. این عنوان برای نامیدن گستره وسیعی از اپلیکشن‌های فناورانه به کار می‌رود، که در بخش زیادی از ابتدا تا انتهای زنجیره ارزش محصولات مصرفی کاربرد دارند. همین‌طور تازه ‌واردانی که بازیگران فعلی را به رقابت فراخوانده‌اند، و نیز برای نامیدن پارادایم‌های جدیدی مانند بیت‌کوین استفاده می‌شود.

فین‌ تک یکی از علاقه‌مندی‌های جدید سرمایه‌گذاران است. این تکنولوژی تبدیل به یکی از زمینه‌های مورد توجه کارآفرینان برای راه اندازی کسب‎و‌کارهای خلاقانه شده‌ است.

اصطلاح فناوری مالی می‌تواند به هر نوآوری در مورد نحوه تعامل مردم با کسب‌و‌کار، از اختراع پول دیجیتال تا حسابداری دوگانه، اعمال شود. به دلیل انقلاب اینترنت و همچنین انقلاب اینترنت تلفن همراه و تلفن هوشمند، به‌صورت شدیدی رشد یافته است و فین تک، که در ابتدا به تکنولوژی رایانه‌ی مربوط به پشت صحنه‌ی بانک‌ها یا شرکت‌های تجاری اشاره می‌کرد، در حال حاضر انواع مختلفی از مداخلات تکنولوژیکی را به اموال شخصی و تجاری توصیف می‌کند.

فین تک یا فناوری مالی در حال حاضر انواع فعالیت‌های مالی همانند گزینه‌های زیر را توضیف میکند:

  • انتقال پول
  • تخصیص چک با گوشی‌های هوشمند
  • کنار گذاشتن یک شعبه بانک برای درخواست اعتبار
  • جمع‌آوری پول برای راه اندازی کسب و کار، یا مدیریت سرمایه گذاری‌ها را بدون کمک هیچ شخص دیگری

فین تک طراحی شده است که با چابکی بیشتر، خدمت‌دهی به بخش‌های مختلف و خدمات بهتر و سریع‌تر، تهدید و چالشی برای خدمات سنتی باشد و درنهایت این خدمات را درون خودش غرق کند.

اهداف فناوری مالی

  • کاهش هزینه‌ها (در عین حفظ کیفیت و افزایش سرویس‌های مالی)
  • حذف بروکراسی‌ها و شکستن محدودیت‌های زمانی و جغرافیایی
  • توانایی هوشمندانه در ارزیابی خطرها و ریسک‌های احتمالی

منبع: ویکی پدیا

اشتراک گذاری در ::

افزودن نظر شما