سود انباشته چیست؟
31 شهریور, 1400

سود انباشته چیست؟

سود انباشته

سود انباشته: شما می توانید با خرید سهام یک شرکت در واقع  مالک بخشی از آن شوید. با خرید سهام شرکت  شما هم در تولید کالا و  یا خدمات به وسیله شرکت نقش دارید و از فرآیند سود می برید. بخشی از درآمد شرکت، هر ساله در بین سهامداران تقسیم می گردد. اما بخش دیگری از سود برای مخارجی  مثل مخارج سرمایه ای نزد  شرکت باقی می ماند. به این سود به اصطلاح سود‌انباشته میگویند.

افزایش سرمایه از محل سود انباشته

خرید سهام یک شرکت باعث شراکت در تولید کالا و نیز دریافت سود از این عملیات می شود.  بخشی از درآمد شرکت، بصورت سالانه  بین سهامدارها تقسیم و مابقی برای مخارجی  مثل مخارج سرمایه ای نزد  شرکت باقی می ماند.

شرکت می تواند از این منبع جهت  افزایش سرمایه  استفاده کند. به دلیل آن که  در این روش هیچ پول جدیدی به شرکت پرداخت نشده است. لازم نیست سهامداران پولی به شرکت پرداخت کنند. در این صورت سهام جدید به صورت  سهام جایزه . متناسب با درصد شراکتی که دارند به سهامداران  تعلق خواهد گرفت.

حساب سود انباشته

در شرکت های سهامی در پایان هر دوره مالی بعد  از بستن  حساب های موقت، مانده حساب خلاصه سود و زیان به حساب سود و زیان  انباشته منتقل می شود. سپس بخشی از مانده این حساب به اقلامی نظیر اندوخته ها  اختصاص می یابد و بخشی از آن به عنوان سود سهام  بین سهامداران توزیع میگردد.

بنابراین  مانده سود انباشته در پایان هر دوره مالی عبارت است از مجموع سود خالص دوره جاری و دوره های مالی قبل شرکت، منهای سود های توزیع شده و مبلغ  اختصاص یافته  به اندوخته ها می باشد.

سود‌انباشته به عنوان آخرین رقم در بخش حقوق صاحبان سهام در ترازنامه  طبقه بندی می شود.

در صورتی که مانده حساب سود و زیان انباشته بدهکار باشد. به آن  زیان انباشته گفته می شود  که به عنوان یک رقم کاهنده  در بخش  حقوق صاحبان سهام گزارش میگردد.

اشتراک گذاری در ::

افزودن نظر شما