سامانه مودیان چیست؟
22 آبان, 1402

سامانه مودیان چیست؟

سامانه مودیان :

سامانه مودیان،  سامانه ای است برای تبادل اطلاعات بین مودی و سازمان امور مالیاتی  که مودی میتواند در آن به ثبت و صدور و استعلام و تهیه گزارش  از صورت حساب های الکترونیکی صادر شده  خود بپردازد.

چه کسانی مشمول ثبت نام در سامانه مودیان هستند ؟

مطابق با یخشنامه های مالیاتی، تمامی شرکت ها  و اشخاص حقیقی  بر طبق زمانبندی اعلام شده مکلف به استفاده از این سامانه هستند. و باید صورت حساب الکترونیکی (فاکتور)  خود را از طریق برنامه های دارای این امکان به کارپوشه خود در دارایی منتقل کنند.

در حال حاضر  در نرم افزار آسانا نسخه طلایی  این امکان توسط شرکت معتمد و  جهت سهلوت کاربران و مودیان عزیز فراهم شده است . و تنها با انتخاب فاکتور ثبت شده میتوانید آن را به کارپوشه خود در سامانه مودیان منتقل کنید.

 

صورتحساب الکترونیکی چیست؟

صورتحسابی که دارای شماره منحصر به فرد مالیاتی  باشد که 22 رقم میباشد . و با توجه به خریدار  و فروشنده  و کالاهای فروش رفته، اطلاعات به درستی ثبت میگردد.

 

انواع صورتحساب الکترونیکی :

صورتحساب الکترونیکی نوع 1

صورتحساب های نوع اول در واقع کاملترین نوع صورتحاسب است . در این صورتحساب ثبت موارد زیر الزامی میباشد.
شرح کالا یا خدمات مورد معامله،

تمامی اطلاعات فروشنده

اطلاعات کامل خریدار و ثبت شماره اقتصادی و شناسه ملی  آن ها.

در صورت ثبت و استفاده از این نوع صورتحساب ، حتما باید خریدار ظرف مدت زمان 30 روز از دریافت این صورتحساب در کارپوشه خود، نسبت به تایید و یا رد کردن صورتحساب اقدام نمایید. در غیر این صورت به صورت سیستمی صورتحساب تایید میگردد.

صورتحساب الکترونیکی نوع 2

صورتحساب نوع دوم نیازی به درج اطلاعات خریدار ندارد و فقط باید اطلاعات فروشنده و کالاو خدمات در آن ذخیره شود.

صورتحساب الکترونیکی نوع 3

صورتحساب الکترونیکی نوع سوم در واقع همان رسیدهای دستگاه ها یا درگاه های پرداخت هستند. در این نوع صورتحساب نیازی به ثبت دستی فاکتور نمیباشد و اگر دستگاه و یا درگاه  شما کد مالیاتی داشته باشد به صورت خودکار در سامانه مودیان ارسال میشود.

 

اشتراک گذاری در ::

افزودن نظر شما