حساب تراز اختتامیه و افتتاحیه چیست؟
26 مهر, 1400

حساب تراز اختتامیه و افتتاحیه چیست؟

حساب تراز اختتامیه

حساب تراز اختتامیه حسابی  واسط است که هنگام  پایان سال  مالی برای بستن  حساب های دائمی  در دفتر کل افتتاح  و در همان روز نیز بسته می شود. یعنی این که در یک روز  ثبت بدهکار و یک ثبت بستانکار انجام شده  و مانده اش صفر خواهد شد.

برای افتتاح حساب های دائمی در ابتدای دوره مالی جدید باید از حساب تراز افتتاحیه استفاده کرد.

حساب تراز افتتاحیه

حساب تراز افتتاحیه حسابی واسط است که در ابتدای سال مالی برای انتقال  مانده حساب های دائمی به دفاتر سال جدید  در دفتر کل افتتاح و در همان روز بسته می شود.

ماهیت ترازها

تراز اختتامیه و تراز افتتاحیه حساب نمی باشند. و ماهیتی ندارند. بلكه صرفاً اطلاعاتی هستند كه در یك كاربرگ (تراز) منعكس می‌ شون. در پایان سال مالی از روی تراز اختتامیه،‌ سند اختتامیه در دفتر روزنامه صادر می‌ گردد. سند حسابداری آن هم به این  صورت است كه، بدهی ها و حقوق صاحبان سهام (سرمایه) بدهكار می شود. و دارایي ها بستانكار می‌ شوند. و نهایتاً این ارقام به دفتر كل انتقال می ‌یابد.

همچنین در سال مالی بعد، سند افتتاحیه در دفتر روزنامه درج می ‌شود. كه حساب های مذكور در سند اختتامیه سال قبل عیناً برعكس می ‌شود.  یعنی در سند حسابداری دارایي ها بدهكار و بدهی ها و حقوق صاحبان سهام (سرمایه) بستانكار می‌گردند. و سپس این ارقام به دفتر كل منتقل می‌ شوند. و به این ترتیب مانده حساب‌ های سال قبل به سال جدید منتقل می‌ گردد.

خلاصه سود و زیان حسابی است که نمی توان گفت ماهیت آن بدهکار است یا بستانکار. چرا که از دو مورد مجزا به نام “سود” که ماهیتاً بستانکار است و “زیان” که ماهیتاً بدهکار است. تشکیل شده است. همچنین  این حساب در گروه حقوق صاحبان سهام (سرمایه) که ماهیت بستانکار دارد قرار می دهد.

اشتراک گذاری در ::

نظر (2)

 1. محمد

  27 شهریور 1401 - 9:40 ق.ظ

  سلام
  ممنون از لطف شما

 2. Arsalan

  17 خرداد 1402 - 9:54 ق.ظ

  زیان پایان دوره در ابتدای دوره سال بعد به چه حسابی برده میشود؟

افزودن نظر شما