حساب تفصیلی شناور چیست و چه کاربردی دارد؟
3 مرداد, 1400

حساب تفصیلی شناور چیست و چه کاربردی دارد؟

 

حساب‌ تفصیلی چیست؟

حساب تفصیلی: تفصیل در واقع به معنای تفکیک یک حساب به زیر مجموعه های مختلف  برای تهیه و دسترسی به گزارشات دقیق تر است. دو روش جهت تعریف حساب های تفصیلی وجود دارد.

استفاده از حساب تفصیلی شناور و روش دوم استفاده از حساب تفصیلی غیر شناور

 

حساب‌ تفصیلی غیر شناور و شناور:

در روش تفصیلی  غیر شناور به یک حساب تفصیلی  چندین کد اختصاص داده می شود. اما در  حساب تفصیلی شناور به هرحساب‌ تفصیلی یک کد اختصاص داده می شود. که از نام های دیگر حساب‌ تفصیلی شناور می توان به تفصیلی یکتا هم اشاره

کرد. از مزایای روش استفاده از حساب تفصیلی شناور  میتوان به ثبت  و صدور اسناد با سرعت بیشتر  و تعریف کدینگ برای حسابها اشاره کرد. در صورتی که کدینگ حسابداری در تفصیلی غیر شناور موجب سردرگمی خواهد شد.

 

حساب‌تفصیلی شناور:

در حساب تفصیلی شناور، هر حساب تفصیلی به طور مستقل تعریف می شود و در هنگام ثبت سند حسابداری نیز سطح معین و تفصیلی به صورت جدا درج می گردد. همچنین یک کد واحد برای هر تفصیل خواهیم داشت به دلیل آن که این  حساب می تواند

با چند حساب معین در ارتباط باشد به آن تفضیلی شناور میگویند.

از معایب این روش پیچیدگی تعریف حساب‌ها می باشد. که در مقابل امکاناتی که در اختیار ما می‌گذارد قابل چشم‌پوشی است.
ویژگی این روش گزارش‌گیری بسیار دقیق و عالی  آن  است. شما می‌توانید گردش و تراز هر حساب‌ تفصیلی را در یک معین مشخص یا در تمامی معین‌ها، به صورت سرجمع یا به تفکیک براحتی گزارش‌گیری نمایید.

نرم‌افزار حسابداری ابری داریک به شما امکان تهیه انواع گزارش حسابداری و صورت های مالی  در سطح های معین، تفضیلی و کل را با چند کلیک ساده قرار می دهد.

اشتراک گذاری در ::

افزودن نظر شما