حسابدار کیست و حسابداری چیست؟

حسابدار کیست و حسابداری چیست؟

حسابدار یکی از مهم‌ترین عضو در یک شرکت یا کسب و کار است. فرقی ندارند که وسعت مجموعه چقدر باشد. یک شرکت کوچک و یا یک شرکت و مجموعه بزرگ. حسابدار موظف به ارائه اطلاعات مالی کسب و کار و همچنین بررسی سابقه‌ی مالی و تهیه آن است. برای درک بهتر ابتدا بررسی میکنیم که این اطلاعات مالی به چه صورت بوجود می‌آیند..

استفاده کنندگان داخلی اطلاعات مالی چه کسانی هستند؟

افراد و سازمان‌ها و نهادهایی هستند که در مورد اطلاعات مالی یک موسسه تجاری و یا تولیدی قضاوت می‌کنند و بر اساس آن تصمیم گیری‌هایی می‌کنند. مثلا صاحبان و یا مدیران هر مجموعه علاقمندند جهت بهبود روند کسب سود و یا کاهش روند زیان‌دهی مجموعه تحت مالکیت یا مدیریت خود، اطلاعات مالی داشته باشند تا بتوانند بر اساس آن اطلاعات، تصمیمات درستی بگیرند که به این دسته از استفاده کنندگان از اطلاعات مالی “استفاده کنندگان داخلی اطلاعات مالی” گفته میشود.

استفاده کنندگان خارجی اطلاعات مالی چه کسانی هستند؟

همچنین نهادها و سازمان‌ها و یا افرادی نیز در خارج از مجموعه واحد تجاری نیاز به این نوع اطلاعات دارند. که به آنها “استفاده کنندگان خارجی اطلاعات مالی” می‌گویند. مثلا سرمایه‌گذارانی که علاقمند به سرمایه گذاری در یک مجموعه تجاری هستند. یا اعتبار دهندگان مالی، همانند: بانک‌ها که می‌خواهند با توجه به عملکرد مالی واحد نسبت به برگشت وجوه وام داده شده اطمینان کافی بیابند. یا ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی. همانند: سازمان‌هایی که در ارتباط با مالیات و یا عوارض فعالیت می‌نمایند. مانند: ادارات دارایی و شهرداری‌ها و سازمان‌های بیمه، جهت اطمینان از صحت روند عملیات مالی موسسه تجاری به اطلاعات مالی آن موسسه نیاز دارند. همچنین اقتصاد‌دانان که به نتیجه این گزارشات جهت جمع‌بندی و تجمیع آن در سطح کلان، جهت تصمیم گیری‌های راهبردی به این اطلاعات مالی نیازمندند.

کار حسابدار و هدف حسابداری چیست؟

کار حسابدار و هدف حسابداری این است که این اطلاعات مالی را ابتدا شناسایی و ثبت نماید. اطلاعات مالی را اندازه‌گیری و طبقه‌بندی کند. سپس در قالب گزارش‌های مالی جهت اخذ تصمیمات منطقی به استفاده‌کنندگان مالی داخلی و خارجی ارئه نماید.

در واقع یکی از تعاریف آکادمیک حسابداری این‌ است:

حسابداری فرآیند شناسایی، ثبت، اندازه‌گیری، طبقه‌بندی و گزارش اطلاعات مالی است، که جهت فراهم کردن امکان قضاوت آگاهانه و اخذ تصمیمات منطقی توسط استفاده‌کنندگان اطلاعات مالی است.

نویسنده: محمد حسین صفایی

افزودن نظر شما

کاربران گرامی به دلیل کابل برگردان تلفن، جهت ارتباط با ما می توانید از طریق تیکت و یا ارسال ایمیل و یا از بخش چت سایت اقدام فرمایید.