تفاوت پیش فاکتور و فاکتور چیست؟

تفاوت پیش فاکتور و فاکتور چیست؟

پیش فاکتور

پیش فاکتور یک  برگه  خریدی  است که فروشنده جهت  پیشنهاد فروش یا معین شدن ارزش کالا یا خدمات و شرایط فروش با تعیین مدت اعتبار به درخواست خریدار و به نام آن  صادر می‌نماید. در پیش‌فاکتور باید نام کالا و یا خدمت مورد نظر، تعداد و قیمت هر یک مشخص شوند. در پیش‌فاکتور  می توان تاریخ اعتبار مشخص شود  که بعد از پایان تاریخ  پیش‌فاکتور معتبر نمی باشد..

معمولا قبل از آن که  فروش نهایی شود، پیش‌فاکتور بنا به در خواست خریدار صادر می‌شود و به تایید آن  می‌رسد. پیش‌فاکتور تعهدی برای خریدار جهت پرداخت پول ایجاد نمی‌کند و فقط جهت یک پیشنهاد از سمت فروشنده می‌باشد. خریدار ممکن است همزمان از چند  فروشنده درخواست پیش‌فاکتور داشته باشد. و طبق  قیمت، شرایط و غیره  تصمیم نهایی جهت خرید  را بگیرد.

فاکتور

فاکتور یک سند تجاری است که توسط فروشنده برای خریدار صادر شده و محصولات، مقادیر و قیمت‌های توافق‌شده برای محصولات و خدمات که توسط فروشنده برای خریدار فراهم شده را ثابت می‌کند. از نظر فروشنده این فاکتور یک فاکتور فروش است. از دید خریدار این فاکتور یک فاکتور خرید است.

فاکتور نشان می‌دهد که خریدار باید مبلغ توافق‌ شده را به فروشنده پرداخت کند.

توجه به این نکته  که فاکتور باعث ایجاد یک سند حسابداری می‌شود مهم است. و همچنین تعهد برای خریدار و فروشنده ایجاد می‌کند. در صورتی که فاکتورهای صادر شده رسمی هستند باید در سامانه معاملات فصلی و مالیات بر ارزش افزوده در زمانی که سازمان مالیات مشخص کرده است اعلام گردند.

نرم افزار صدور فاکتور و مدیریت دخل و خرج آسانا

با استفاده از نرم افزار صدور فاکتور و مدیریت دخل و خرج آسانا، تمامی کسب و کارها می توانند اقدام به ثبت انواع فاکتور (پیش فاکتور، فاکتور فروش، برگشت از فروش، فاکتور خرید و برگشت از خرید) نمایند. همچنین امکان تهیه انواع گزارش های مالی شامل گزارش معین، تفضیلی، مالی کالایی و غیره  برای کاربران می باشد.

اشتراک گذاری در ::

1 نظر

  1. حمیدرضا

    12 اردیبهشت 1401 - 11:44 ب.ظ

    سلام بسیار مفید بود ممنونم

افزودن نظر شما