تجدید ارزیابی چگونه انجام می شود؟
5 مرداد, 1400

تجدید ارزیابی چگونه انجام می شود؟

تجدید ارزیابی

تجدید ارزیابی: ارزش دفتری دارایی های ثابت مشهود برابر بهای تمام شده تاریخی دارایی های مذکور پس از کسر استهلاک انباشته آنهاست. ارزش دفتری دارایی های ثابت مشهود نشان دهنده ارزش واقعی آنها نیست. در شرایط تورمی ارزش واقعی(منصفانه) داراییهای ثابت مشهود بالاتر از ارزش دفتری منعکس در دفاتر است.

استفاده کنندگان از صورتهای مالی که بیشتر سهامداران شرکتها هستند. باید از  این موضوع اطلاع داشته باشند تا بتوانند در تصمیم گیریهای خود مدنظر قرار دهند. در مواقعی که سهامداران شرکت قصد واگذاری سهام خود را داشته باشند، هیچگاه ارزش دفتری سهام خود را ملاک انجام معامله قرار نمی دهند. در اینگونه مواقع ارزش روز داراییها و بدهیهای شرکت مبنای تعیین بهای سهام قرار می گیرد.

کلاً هنگام پیاده سازی  تجدیدارزیابی ارزش دارایی‌ها را با نظر کارشناسان به قیمت روز تنزیل می‌ شود.  و تفاوت ارزش روز و ارزش دفتری دارایی‌ها یک مابه التفاوت است که می بایست در طرف دارایی‌ها بدهکار شود . و حساب در مازاد تجدید ارزیابی‌ها بستانکار گردد. این حرکت بر ارزیابی بر دارایی‌هایی مانند ساختمان و ماشین‌آلات که استهلاک‌ نسبتاً بالاتری دارند، اثر قابل‌توجهی می گذارد.

مدل های تجدید ارزیابی

۱- دارایی های که استهلاک پذیر نمی باشند:

دارایی هایی مانند زمین که در طول زمان مستهلک نمی‌شوند. درصورتی که مورد تجدید ارزیابی قرار بگیرند تاثیری بر هزینه استهلاک و جریان های نقد آتی شرکت ندارند. و صرفا اعداد دارایی و سرمایه را در ترازنامه را به روز می‌کنند.

۲- دارایی هایی که قابلیت استهلاک گیری را دارند: 

در این بخش سود مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها که به حساب افزایش سرمایه لحاظ می‌شود، در سال ایجاد، مشمول مالیات نیست؛ اما تجدید ارزیابی دارایی های استهلاک پذیر (ساختمان، تجهیزات) موجب افزایش هزینه استهلاک برای سال های آتی می‌گردد. و سود خالص را از طریق افزایش دادن هزینه سربار در بهای تمام شده، کاهش می‌دهد. همچنین هزینه استهلاک دارایی های به روز شده در سال‌های بعد هزینه غیر قابل قبول مالیاتی است و صرفه جویی مالیاتی ایجاد نمی‌کند .

اشتراک گذاری در ::

نظر (4)

 1. orizenshop.com

  09 مرداد 1400 - 1:25 ب.ظ

  ببخشید، لینک مطلب درست کار نمیکنه میشه راهنمایی کنید چطوری میتونم لینک رو به اشتراک بذارم؟

  • داریک سافت

   29 شهریور 1400 - 3:28 ب.ظ

   با سلام. مشکلی در اشتراک گذاری مطالب وجود ندارد. برای کدام شبکه ی اجتماعی قصد اشتراک گذاری داشتید؟

 2. oliveland.ir

  09 مرداد 1400 - 5:30 ب.ظ

  سلام.وبسایت جالبی دارید.واقعا ممنونم

  • مدیر

   29 شهریور 1400 - 2:59 ب.ظ

   ممنون از شما

افزودن نظر شما