پیشینه حسابداری

پیشینه حسابداری

حسابداری و پیشینه‌ی آن به سال‌های بسیار دور بر می‌گردد. تقریبا می‌توان گفت با شکل‌گیری تمدن‌های بزرگ، نیز پا به عرصه وجود گذاشته است. باستان شناسان معتقدند که بر اساس کشفیات انجام‌شده، این علم از حدود 3600 سال قبل از میلاد مسیح وجود داشته‌است. در ایران از 2500 سال پیش و با توجه به لوح‌های گلی بدست‌آمده از حفاری‌های تخت جمشید، جهت تعیین مالیات‌ها و غیره وجود داشته است.

حسابداری سیاق چیست؟

در دوره سلجوقیان حسابداری جهت نگهداری درآمدها و هزینه‌های دولت و حکومت انجام می‌شد.شکل نوشتن اعداد، به زبان عربی و بصورت کوتاه و رمز‌شده انجام می‌شد که به آن حساب سیاق میگفتند. تا همین اواخر نیز حساب سیاق مرسوم بود.

در حساب سیاق حکومتی، هزینه‌ها و درآمدهای هر ولایت در دفتر جداگانه‌ای توسط دفتر داران ثبت می‌شد. این روش در زمان قاجار با بوجود آمدن دفاتر خمسه، یا پنجگانه  تکمیل شده است.

پدر حسابداری کیست؟

لوکا پاچیولی از دوستان نزدیک لئوناردو داوینچی، کشیش ریاضیدانی بود که حسابداری دو طرفه (دوبل) را تدوین کرد. به همین خاطر به او لقب پدر حسابداری داده‌اند. دفاتر او حساب‌هایی بنام دارایی‌ها، بدهی‌ها، سرمایه‌ها، هزینه‌ها و درآمدها را شامل می‌شود. این حساب‌ها در گزارش‌هایی مانند ترازنامه و صورت سود و زیان انعکاس می‌یابند. پاچیولی در کتاب “کلیات حساب، هندسه و اصول نسبت‌ها” شیوه دفترداری را توضیح می‌دهد.

در ایران بعد از مشروطه حسنخان اصفهانی و محمد صدیق شریف با نوشتن کتاب‌های دفترداری، حسابداری، دفترداری دو طرفه را در ایران مدون ساختند. بعدها اساتیدی چون مرحومین اسمعیل عرفانی و حسن سجادی‌نژاد و عزیز نبوی با تدوین کتب حسابداری و تاسیس آموزشگاه عالی حسابداری شرکت نفت و دانشکده علوم اداری در پیشرفت این موضوع نقش تعیین کننده‌ای داشتند.

موسسه‌های حسابرسی چطور در ایران بوجود آمدند؟

در سال 1350 شرکت سهامی حسابرسی جهت حسابرسی کردن شرکت‌های دولتی ایجاد شد. پس از انقلاب بسیاری از شرکت‌ها و موسسات انتفاعی ملی شدند. برای حسابرسی اینگونه شرکت‌ها سه موسسه حسابرسی به نام‌های  “موسسه حسابرسی صنایع ملی و سازمان برنامه” و “موسسه حسابرسی بنیاد مستضعفان” و “موسسه حسابرسی شاهد” تشکیل شد. نهایتا در سال 1362 بموجب قانون، سازمان حسابرسی تاسیس گردید. یکی از وظایف آن تدوین و انتشار اصول حسابداری و حسابرسی و استانداردهای آن در کشور می باشد.

نویسنده: محمدحسین صفایی

افزودن نظر شما

کاربران گرامی به دلیل کابل برگردان تلفن، جهت ارتباط با ما می توانید از طریق تیکت و یا ارسال ایمیل و یا از بخش چت سایت اقدام فرمایید.