انواع تخفیفات در حسابداری
7 تیر, 1400

انواع تخفیفات در حسابداری

انواع  تخفیفات در حسابداری

تخفیفات: شرکت ها و موسسه ها برای افزایش فروش کالاهای خود و همچنین رقابت کردن با کالاهای مشابه، در بخش فروش خود طرح هایی جهت تخفیف در هزینه کالاها  و ترغیب خریداران برای کالاها دارند. خریدهایی که بیش تر از مقدار مشخص شده  در سیستم فروش باشند شامل تخفیف می‌ شوند.

1: تخفیفات تجاری:

فروشنده به خریدار می گوید اگر خرید بیشتر داشته باشی، به ازای خرید بیشتر ، تخفیف بیشتری به شما تعلق می گیرد.

این نوع تخفیف در دفاتر ثبت نمی شود. قیمت کالا بعد از کسر تخفیف در دفاتر ثبت می شود.

2: نقدی:

کالا را به صورت نسیه فروخته ایم و می توانیم به خریدار بگوییم در صورت پرداخت زودتر از موعد این تخفیف به شما تعلق میگیرد. و این تخفیف در دفاتر ثبت می شود.

 

3: تخفیف به دلیل معیوب بودن کالا و یا عدم تطابق کالا

در صورتی که خریدار به دلیل وجود عیب در کالا و یا تطابق نداشتن کالا بخواهد کالا را  برگشت دهد، فروشنده قبول میکند که به جای برگشت کالا، بخشی از وجه کالا را به شخص تخفیف دهد. و در دفاتر ثبت می شود. در واقع  کالای خریداری شده را به علت معیوب بودن یا عدم تطابق و غیره. توسط خریدار پس داده می شود.  و فروشنده جبران خسارت خریدار را بر عهده می گیرد . وجهی که فروشنده به خریدار پرداخت میکند به  عنوان تخفیف فروش نام برده می شود و باید در دفاتر ثبت شوند . حساب تخفیفات فروش همانند  حساب برگشت از فروش دارای ماهیت یکسان و هر دو کاهنده فروش  می باشند. و همیشه دارای مانده بدهکار از این رو معمولا ادغام  این دوحساب را در کدینگهای متفاوت می توان مشاهده نمود .

4: تخفیف به صورت توافقی

در واقع  چانه زنی بین خریدار و فروشنده در هنگام معامله کالا است که در دفاتر ثبت نمی شود.

اشتراک گذاری در ::

افزودن نظر شما