انبارداری و اصول انبار داری چیست؟
28 مهر, 1400

انبارداری و اصول انبار داری چیست؟

انبارداری و اصول انبارداری

انبار و انبارداری  از مهم ترین بخش های یک سازمان یا موسسه هستند. به دلیل آن که بخش بزرگی از دارایی های سازمان در موجودی انبار آن ها است. موجودی کالاهای انبار باید در محل های امن و به صورت منظم نگهدار گردد. به طوری که دسترسی به آن ها هنگام نیاز راحت باشد. از جمله مواردی که باید انبار دار به آن توجه کند شامل: نوع، مقدار مواد، و حداقل و حداکثر موجودی هر کدام از اقلام،  و همچنین نقطه سفارش مواد باید یکسره مورد توجه انبار دار باشد. البته در نظر این نکته مهم است که اداره انبارها سخت است و هزینه دارد و هر سازمانی، به دنبال کاهش  هزینه های انبارداری است تا بتواند سود و کارایی شرکتش را بیشتر کند.

به دریافت کالا و اقلام از قسمت های مختلف شرکت یا افراد از خارج شرکت و نگهداری آن ها با توجه به قوانین انبارداری، انبارداری  گویند. این کار باعث  ورود و خروج  کالا با کمترین وقت و نیروی  مورد نیاز می شود.

از وظایف انبار‌دار می توان به  تحویل کالاها  مورد نیاز به بخش های مختلف در کمترین زمان ممکن بر اساس مدارک و ضوابط قانونی اشاره کرد.

اهداف و ظایف انبار‌دار

هدف از تشکیل و ایجاد انبار نگهداری و در دسترس گذاشتن مجموعه وسایل مورد نیاز بخش های مختلف است. در صورت عدم تهیه و توزیع به موقع  مواد و لوازم مورد نیاز واحد مصرف کننده، فعالیت های موسسه مختل میشود.

وظایف انبارها

  • حفظ و نگهداری مقدار موجودی کالاهای مورد نیاز در حد مناسب و برنامه ریزی برای آن ها
  • همکاری در خرید  و تامین کالاها  و کنترل و دریافت کالاهای خریداری شده
  • نگهداری کالاها در انبار به نحو صحیح و سرعت در کار تحویل با رعایت مقررات و دستورالعمل های سازمان .
  • اجرای قوانین سازمان در انبار که جنبه مالی دارد.

 

اشتراک گذاری در ::

افزودن نظر شما